Automotive News
Ather 450S Specifications
60-90 km/Hr
Electric
Disc
Disc
122
90
2.9 Kwh
108 kg
3 years or 30,000 km
Tubeless
Engine and Transmission
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power | 5.4 kW |
| Torque Power | 22 Nm |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Belt Drive |
| Starting Mechanism | Push Button Start |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| USB Charging Port | Yes |
| Carry Hook | Yes |
Features and Safety
| Braking System | Combi Brake System |
| Clock | Yes |
| Footrest | Yes |
| Operating System | RTOS |
Chassis and Suspension
| Frame Type | Precision Machined Hybrid Chassis |
| Front Suspension | Telescopic Forks |
| Back Suspension | Symmetrically Mounted Progressive Mono-shock |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 108 kg |
| Seat Height | 780 mm |
| Ground Clearance | 153 mm |
| Length | 1837 mm |
| Width | 734 mm |
| Height | 1250 mm |
| Wheelbase | 1296 mm |
Electricals
| Headlight Type | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
Tyres and Brakes
| Front Tyre Size | 90/90-12 |
| Back Tyre Size | 90/90-12 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Front Brake Type and Size | Disc, 200 mm |
| Back Brake Type and Size | Disc, 190 mm |
Performance
| Top Speed | 90 kmph |
Motor & Battery
| Battery Capacity | 2.9 Kwh |
| Battery Type | Li-ion |
Underpinnings
| Distance To Empty Indicator | Yes |
App Features
| Low Battery Indicator | Yes |






