Automotive News
AMO Electric Jaunty L Specifications
0-30 km/Hr
Electric
Disc
Drum
55
25
1.92 Kwh
58 kg
3 Year
Tubeless
Engine and Transmission
| Motor Type | BLDC |
| Motor Power | 249 W |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Hub Drive |
| Starting Mechanism | Push Button Start |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
Features and Safety
| Footrest | Yes |
| Gradeability | 18° |
| Speed Control Switch | Yes |
| Cruise Control | Yes |
Chassis and Suspension
| Frame Type | High Rigid Tubular Frame |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Back Suspension | Spring Loaded Gas |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 58 kg |
| Seat Height | 730 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Length | 1780 mm |
| Width | 700 mm |
| Height | 1108 mm |
Electricals
| Headlight Type | LED |
| Taillight | Bulb |
| DRLs | Yes |
| Turn Signal | Bulb |
| Low Battery Indicator | Yes |
Tyres and Brakes
| Front Tyre Size | 3.00 - 10 |
| Back Tyre Size | 3.00 - 10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Front Brake Type and Size | Disc, 254 mm |
| Back Brake Type and Size | Drum, 254 mm |
Performance
| Top Speed | 25 Km/Hr |
Motor & Battery
| Battery Capacity | 1.92 Kwh |
| Battery Type | Li-ion |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |










