Automotive News
Bajaj Chetak 3001 Specifications
Electric
Drum
Drum
127
63
3 Kwh
124
-
3 years or 50,000 km
Tubeless
Engine and Transmission
| Motor Type | BLDC |
| Peak Power | 3.1 kW |
| Torque Power | 16 Nm |
| Number of Batteries | 1 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Starting Mechanism | Push Button Start |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| USB Charging Port | Yes |
| Carry Hook | Yes |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake Type |
| Pass Light | Yes |
| Clock | Yes |
| Footrest | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Under Seat Storage | Yes |
| Display | LCD |
Chassis and Suspension
| Frame Type | Steel Trellis Frame |
| Front Suspension | Single-sided Leading Link |
| Back Suspension | Offset Monoshock |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 124 kg |
| Seat Height | 760 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Length | 1914 mm |
| Width | 725 mm |
| Height | 1142 mm |
| Wheelbase | 1355 mm |
Electricals
| Headlight Type | LED |
| Taillight | LED |
| DRLs | Yes |
| Turn Signal | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
Tyres and Brakes
| Front Tyre Size | 90/90-12 |
| Back Tyre Size | 90/90-12 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Front Brake Type and Size | Drum, 130 mm |
| Back Brake Type and Size | Drum, 130 mm |
Performance
| Top Speed | 63 kmph |
Motor & Battery
| Battery Capacity | 3 Kwh |
| Battery Type | Li-ion |
Underpinnings
| Stand Alarm | Yes |
| High Beam Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| No. of Tripmeters | 1 |
App Features
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alert | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |










