Automotive News
Bajaj Chetak C2501 Specifications
60-90 km/Hr
Electric
Disc
Drum
113
60
2.5 Kwh
107 kg
-
3 years or 50,000 km
Tubeless
Engine and Transmission
| Motor Type | Hub Motor |
| Number of Batteries | 1 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Hub Drive |
| Starting Mechanism | Push Button Start |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Seat Type | Single |
| USB Charging Port | Yes |
| Body Graphics | Yes |
| Underseat Storage | 25 L |
| Carry Hook | Yes |
Features and Safety
| Clock | Yes |
| Footrest | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Pass Light | Yes |
Chassis and Suspension
| Frame Type | High-Strength Steel Frame |
| Front Suspension | Telescopic Forks |
| Back Suspension | Dual Shock Absorbers |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 107 kg |
| Seat Height | 763 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Wheelbase | 1225 mm |
Electricals
| Headlight Type | LED |
| Taillight | LED |
| DRLs | Yes |
| Turn Signal | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
Tyres and Brakes
| Front Tyre Size | 80/90 - 12 |
| Back Tyre Size | 80/90 - 12 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Front Brake Type and Size | Disc, 200 mm |
| Back Brake Type and Size | Drum, 130 mm |
Performance
| Top Speed | 60 kmph |
Motor & Battery
| Battery Capacity | 2.5 Kwh |
| Battery Type | Li-ion |
Underpinnings
| Display Type | LCD |
App Features
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |














