Automotive News
Ola S1 X Plus Specifications
Above 90 km/Hr
Electric
Disc
Drum
242
125
4 Kwh
113
-
3 Years or 50,000 Km
Tubeless
Engine and Transmission
| Motor Type | Mid Drive IPM |
| Motor Power | 11 kW |
| Number of Batteries | 1 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Belt Drive |
| Starting Mechanism | Push Button Start |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Cruise Control | Yes |
| Carry Hook | Yes |
Features and Safety
| Braking System | Combi Brake System |
| Pass Light | Yes |
| Clock | Yes |
| Footrest | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Side Engine Motor Cut-off | Yes |
Chassis and Suspension
| Frame Type | Tubular and Sheet Metal |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Back Suspension | Mono Shock |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 113 kg |
| Seat Height | 805 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Length | 1900 mm |
| Width | 820 mm |
| Height | 1272 mm |
| Wheelbase | 1359 mm |
Electricals
| Headlight Type | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
Tyres and Brakes
| Front Tyre Size | |
| Back Tyre Size | |
| Tyre Type | |
| Wheel Type | |
| Front Brake Type and Size | |
| Back Brale Type and Size |









