Automotive News
Ola S1 Pro Specifications
Above 90 km/Hr
Electric
Disc
Disc
176
117
3 Kwh
109 kg
4.3 s
3 year or 50,000 km
Tubeless
Engine and Transmission
| Motor Type | Mid Drive IPM |
| Motor Power | 11 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Belt Drive |
| Starting Mechanism | Push Button Start |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Carry Hook | Yes |
Features and Safety
| Braking System | Combi Brake System |
| Pass Light | Yes |
| Clock | Yes |
| Footrest | Yes |
| Telematics | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
Chassis and Suspension
| Frame Type | Tubular and Sheet Metal |
| Front Suspention | Twin Telescopic Fork |
| Back Suspention | Mono Shock |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 109 kg |
| Seat Height | 791 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Length | 1900 mm |
| Width | 850 mm |
| Height | 1288 mm |
| Wheelbase | 1359 mm |
Electricals
| Headlight Type | LED |
| Taillight | LED |
| DRLs | Yes |
| Turn Signal | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
Tyres and Brakes
| Front Tyre Size | 90/90 - R12 |
| Back Tyre Size | 90/90 - R12 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Front Brake Type and Size | Disc, 220 mm |
| Front Brake Type and Size | Disc, 180 mm |
Performance
| Top Speed | 117 kmph |
Motor & Battery
| Battery Capacity | 3 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
Underpinnings
| Display Size | 7 inch |
| Display Type | LED |
App Features
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |








